Idź do treści strony
ZIT
20.11.2020 15:35

Nowe przepisy i plan działania dla rolnictwa ekologicznego w UE

Ponieważ w Europie i na świecie rośnie zainteresowanie produktami ekologicznymi, Komisja Europejska w 2014 roku zaproponowała wspólne, nowoczesne i kompleksowe prawodawstwo dla tego sektora. Po ponad 4 latach negocjacji państwa unijne oraz Parlament Europejski zgodziły się na nowe przepisy. Od 2018 roku Komisja Europejska wspólnie z ekspertami krajowymi intensywnie pracuje nad szczegółami planowanej reformy. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią. Ten dodatkowy rok z pewnością pozwoli sektorowi lepiej przygotować się do nowych wymogów.

Nowe prawo to jednak nie wszystko, co szykuje Komisja Europejska dla tego sektora. Aby mógł się on dalej rozwijać, potrzebne jest kompleksowe podejście i pomoc. Planowane jest odpowiednie wsparcie finansowe rolnictwa ekologicznego w ramach środków unijnych, szczególnie w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Unijni urzędnicy pracują także nad „Planem działania na rzecz rolnictwa ekologicznego”, który ma zostać przyjęty na początku 2021 r. Europejski plan działania określi inicjatywy, które mają pomóc zarówno unijnym rolnikom, jak i całemu sektorowi żywności ekologicznej w dynamicznym rozwoju. Komisja Europejska przeprowadza obecnie konsultacje publiczne, w trakcie których zbiera pomysły obywateli w tym zakresie.

Konsultacje ‘Rolnictwo ekologiczne – plan działania dotyczący rozwoju produkcji ekologicznej w UE’ kończą się 27 listopada 2020 r. Aby wziąć w nich udział, należy wypełnić kwestionariusz on-line dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej (polska wersja: po zmianie języka na górze strony).

Powróć do archiwum
Pogoda
Pochmurnie 18°C
Pochmurnie 22°C