Idź do treści strony
ZIT
04.11.2021 08:24

Drugi etap konsultacji nowego Planu Zrównoważonej Mobilności MOF Olsztyna

Od lata tego roku trwają prace nad aktualizacją Planu zrównoważonej mobilności miejskiej (PZMM) dla MOF Olsztyna. Teraz zbliża się drugi etap konsultacji społecznych dotyczących tego tematu.

Czym jest Plan?

PZMM to dokument obejmujący wszystkie zagadnienia związane z komunikacją i mobilnością na danym obszarze: transport publiczny, samochodowy, ruch pieszy i rowerowy, ochrona środowiska, edukacja i promocja itd. W dokumencie mówi się też o poprawie jakości życia, bezpieczeństwie poruszania się po drogach czy dążeniu do organizacji miasta kompaktowego (miasta małych odległości). Plan jest potrzebny w każdej aglomeracji i w każdym mieście, a do jego tworzenia włączają się wszyscy chętni.

Po co zrównoważona mobilność?

Badania ONZ wskazują, że – mimo chwilowego spadku spowodowanego lockdownami, związanymi z pandemią COVID-19 – w 2020 r. stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło rekordowy poziom. Trzeba pamiętać, że w Unii Europejskiej 25% ich emisji generuje transport samochodowy. Rozwiązaniem tego problemu jest dążenie do zrównoważonej mobilności, czyli ograniczanie liczby aut na rzecz rowerów i komunikacji zbiorowej.

Na jakim prac jesteśmy etapie?

Prace nad PZMM MOF trwają od lata tego roku. Udział w nich biorą mieszkańcy następujących gmin, tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny: Olszyn, Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda. Jak dotąd odbyły się badania potrzeb i zwyczajów komunikacyjnych (wszystkich zainteresowanych wynikami zachęcamy do odwiedzenia strony konsultacji, link do wyników jest tutaj).

Badania te były podstawą do przeprowadzenia pierwszego etapu konsultacji społecznych, w czasie których zbierano propozycje działań mających na celu poprawę mobilności. Teraz zbliża się drugi etap konsultacji, w czasie którego mieszkańcy, interesariusze i włodarze będą zastanawiać się, które z proponowanych wcześniej działań trzeba realizować najpierw.

Drugi etap konsultacji

Konsultacje dotyczące PZMM Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna organizuje Urząd Miasta Olsztyna. Spotkania w ramach drugiego etapu będą odbywać się od 4 do 10 listopada 2021 r. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy mieszkańcy gmin MOF.

Harmonogram spotkań jest następujący:

• 4.11 (czwartek), 17.00-19.00, spotkanie on-line, link: https://tiny.pl/9w943 

• 5.11 (piątek), 10.00-12.00, spotkanie on-line: link: https://tiny.pl/9w9ng  

• 5.11 (piątek), 17.00-19,00, spotkanie on-line, link: https://tiny.pl/9w9l3 

• 8.11 (poniedziałek), 10.00-12.00, spotkanie on-line; linki: https://tiny.pl/9w9nw 

• 9.11 (wtorek), 17.00-19.00, Urząd Miasta Olsztyna, pl. Jana Pawła II 1, s. 219.

Każde ze spotkań będzie miało analogiczny przebieg, zatem wystarczy wziąć udział w jednym, w wybranym przez siebie terminie. 

Zapraszamy serdecznie! Państwa opinia jest bardzo ważna, a im więcej osób wypowie się, tym łatwiej spojrzeć na problem z różnych perspektyw i poznać odmienne stanowiska.

Dla wszystkich tych, którzy nie mogą być z nami, mamy link – znajdziecie tu formularz, za pomocą którego można wyrazić swoją opinię

Link do ankiety 

Jak przygotować się do spotkania on-line?

Udział w spotkaniu on-line jest dla wielu osób bardzo wygodny. Siedząc we własnym domu można zdalnie wziąć udział w ważnych rozmowach na żywo, bez konieczności dojazdu gdziekolwiek.

Warto usiąść w miejscu, gdzie nie będzie hałasu, i, w miarę możliwości, przetestować sprzęt oraz aplikację Zoom przed rozpoczęciem spotkania. Większość problemów technicznych wynika z usta-wień komputera, np. uprawnień, które ma przeglądarka, albo z szybkości łącza internetowego. 

Podczas trwania spotkania będzie możliwość, aby na bieżąco komentować i zadawać pytania (w formie tekstowej na czacie). Prosimy o formułowanie konkretnych pytań lub przedstawienie zwię-złych opinii. Prowadzący po prezentacji wrócą do zgłaszanych wątków i udzielą odpowiedzi.

a. Jak skorzystać z Zooma?

1. Można w aplikacji Zoom na telefonie wpisać: ID spotkania i hasło (znajdą je Państwo tam, gdzie linki do spotkań).

2. Można kliknąć w link, zainstalować Zoom lub użyć już zainstalowanej aplikacji.

3. Można kliknąć w link i uczestniczyć, łącząc się przez przeglądarkę.

b. Co jest potrzebne do konsultacji on-line? 

    • komputer lub telefon komórkowy z dostępem do Internetu

    • słuchawki.

Zapraszamy bardzo serdecznie! Państwa opinia jest bardzo ważna, a im więcej osób wypowie się, tym łatwiej spojrzeć na problem z różnych perspektyw i poznać odmienne opinie.

Czekamy na Was, do zobaczenia!

Powróć do archiwum
Pogoda