Idź do treści strony
ZIT
30.04.2019 14:58

15 Lat Polski w Unii Europejskiej

1 maja mija 15 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

1 maja 2004 roku, Polska wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą wstąpiła do Unii Europejskiej; było to największe w historii rozszerzenie UE.

Polska jest najludniejszym i największym powierzchniowo krajem, który przystąpił do UE po 2004 roku.

Pierwszym krokiem do członkostwa Polski w UE było podpisanie 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku w Atenach przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej.

Właściwe negocjacje akcesyjne z UE rozpoczęły się cztery lata później. Referendum akcesyjne odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 roku - za członkostwem w UE opowiedziało si w nim 77,45 proc. Polaków.

Pozytywne skutki członkostwa widać w polskich miastach także w Olsztynie. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę.

Te projekty, które udało się sfinansować dzięki środkom z UE znajdziesz tu:
 
https://www.olsztyn.eu/gospodarka/projekty-ue.html

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 3°C
Pochmurnie 6°C